Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"IN YOUR ROOM" - Aleksandra Kujawska w Galerii Lipowa 3

23.08.16
15.10.16

Ciekawymi wątkami z biografii Aleksandry Kujawskiej można byłoby obdarzyć kilka osób. Różnorodnością zainteresowań, pozytywną energią. I odwagą w realizacji planów, dzięki której pewnego dnia rzuciła pracę w korporacji i wróciła do tego, co niegdyś fascynowało ją najbardziej – do szkła.

Artystka żyje zgodnie z filozofią eko, od dziecka jest wegetarianką, dlatego też główny temat, który w ostatnich latach podejmuje stanowi relacja człowieka z naturą. Prace prezentowane w Galerii Lipowa 3 są jednak czymś więcej niż wyrażeniem tęsknoty za przyrodą, która dotyka chyba każdego mieszkańca wielkich miast. „IN YOUR ROOM” jest przede wszystkim wspomnieniem zmarłego w 2015 r. młodszego brata Artystki, Adama Emila. Przypomina o kruchości życia i o tym, że jako część świata przyrody jesteśmy biologiczni i śmiertelni.

„IN YOUR ROOM” to wystawa-instalacja, gdzie szklane obiekty, obraz i dźwięk stanowią integralną całość. Takiej wystawy jeszcze przy Lipowej nie było. Zapraszam serdecznie,

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 


 

W twoim pokoju. Bezpańskie klucze w kieszeni, zdjęcie, które nie wiadomo kto nam zrobił, kaseta (przegrani z Trójki „Depesze”). Boli. Troszkę mniej, porosły codziennością. Chronię. W szklanych bańkach. Pośród paproci, najgłębiej w sobie.

 Aleksandra to uśmiech, energia i siła. Taka jest. Żongluje szklanymi bańkami, jakby były mydlane. Łapie marzenia i nie puszcza. Zawsze mówi: „Będzie dobrze”. Na wystawie "IN YOUR ROOM" mamy szansę spotkać inną Aleksandrę. Wrażliwą i kruchą artystkę, która w swoim ukochanym szkle chroni przed zapomnieniem wszystko to, co dla niej najważniejsze: wspólne zdjęcie z bratem, jego ulubioną muzykę, bezpańskie klucze.

Magda Kazimierczuk, kurator wystawy

 

 

Wernisaż wystawy: 23 sierpnia 2016, godz. 18.00
Wystawa otwarta: 23.08. - 15.10.2016

pn-pt: 10-18
sb: 10-14

Wstęp wolny

------------------------------------------------------

Aleksandra Kujawska

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach (specjalizacja szkło w pracowni Władysława Czyszczonia), Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom 2011, Pracownia Projektowania Szkła Użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka, studia podyplomowe „Szkło w architekturze” w pracowni prof. Ryszarda Więckowskiego) i Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo). Od 2015 r. doktorantka na ASP we Wrocławiu, w Pracowni Szkła Użytkowego prof. Beaty Mak-Soboty. Poświęca się całkowicie sztuce szkła i córce, 9-letniej Helence.

_________________________________

fot. z wernisażu: Magda Kazimierczuk

Wernisaż