Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Ciągle w drodze..." - Marita Benke-Gajda w Galerii Lipowa 3

28.10.16
10.12.16

Technologia rzeźby w ceramice jest jedną z najtrudniejszych, z jaką przychodzi mierzyć się artyście. Przed Maritą Benke-Gajdą kryje jednak coraz mniej tajemnic. Od lat Artystka eksperymentuje z tworzywem, wypróbowuje różne techniki wypału. W jej pracowni w podkrakowskim Zabierzowie, w rządku, na półkach, stoi kilkadziesiąt słoików z różnorodnymi szkliwami – ich receptury opracowała sama – sama także wszystkie wykonała.

Przykład Marity Benke-Gajdy pokazuje, że połączenie ogromnej wiedzy technologicznej z umiejętnością przekazania tejże wiedzy to najlepsza droga do tego, by uświadomić ludziom, że w każdym z nas jest coś z artysty, że każdy z nas może podjąć próbę zmierzenia się z ceramiką. Od wielu lat Artystka prowadzi tą drogą nie tylko zafascynowanych ceramicznym materiałem studentów, ale i kilkuletnie dzieci czy nie posiadających wyjątkowych plastycznych zdolności dorosłych.

Wystawa w Galerii Lipowa 3 prezentuje zarówno najnowsze, jak i nieco starsze prace Marity Benke-Gajdy. Artystki, która jest ciągle w drodze i która nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa…

Aleksandra Skorek, kurator wystawy 

 

Wernisaż wystawy: 28 października 2016, godz. 18.00
Wystawa otwarta: 28.10. - 16.12.2016

pn-pt: 10-18
sb: 10-14

Wstęp wolny

--------------------------------------------------------------------------------------------

Marita Benke-Gajda – absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1973). Ceramiczka, projektantka wnętrz i wystaw. Od 35 lat tworzy rzeźby, obrazy, kafle i figurki ceramiczne, wykorzystując różnorodne sposoby wypału i własnoręcznie skomponowane szkliwa. Pedagog w Pracowni Ceramiki Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP, założycielka Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”.

 

 

Marita Benke-Gajda
Marita Benke-Gajda, "Kostka brukowa"
Marita Benke-Gajda, z cyklu "Woda"

Wernisaż