Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

Wystawa prac Krzysztofa Rozpondka "Zamknięte"

14.11.17
13.01.18

Zapraszamy na wystawę prac Krzysztofa Rozpondka, rzeźbiarza, ceramika, profesora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wstęp wolny.

 

Sztuka Krzysztofa Rozpondka wydaje się być sztuką nie „na nasze czasy”. Brak jej krzykliwości i napastliwości. Nie prowokuje tematyką, nie przyciąga widza agresywną kolorystyką czy nietypowym  kształtem. Jej analiza wymaga uwagi i wrażliwości. Na pierwszy rzut oka oczywista, po bliższym przyjrzeniu się zaskakująca głębią treści i różnorodnością ich interpretacji.

Krzysztof Rozpondek pokazuje, że w ceramice prosta forma to tak naprawdę tysiące wariantów i możliwości, podobnie jak stonowana barwa, szorstkość faktury. Jego rzeźby to glina, to materia, ciężar, ogień,  wszystko to, co pierwotne, a jednocześnie współczesne, co stanowi o istocie ceramiki.

Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wystawę prezentującą rzeźby Artysty powstałe na przestrzeni kilku ostatnich lat.  Będzie to jedyna okazja, by zobaczyć w Krakowie prace jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich ceramików. I wbrew przewrotnemu tytułowi w godzinach otwarcia na pewno nie będzie „zamknięte”…

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 

Krzysztof Rozpondek (ur. 1961) – absolwent wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnej ASP), profesor sztuk plastycznych, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Współorganizator interdyscyplinarnej grupy twórczej Ościenia, uczestnik wielu plenerów, sympozjów oraz wystaw w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008) r. Uhonorowany Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2011) i Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013). W 2017 roku odznaczony Krzyżem Zasługi.

 

Krzysztof Rozpondek
Trans

Wernisaż