Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Kształty Światła" - Katarzyna Gemborys w Galerii Lipowa 3

09.05.18
30.06.18

W powszechnym rozumieniu tego słowa „biżuteria” to drobny przedmiot o artystycznym wyrazie, służący do ozdoby ciała i stroju. Czy szklana biżuteria tworzona przez Katarzynę Gemborys odpowiada tej definicji? Artystka określa swoje prace jako „obiekty biżuteryjne” – choć piękne, delikatne, subtelne, poprzez swój kształt i rozmiar dominują nad ciałem i strojem. Przestają być jedynie ozdobą. Dochodzi do zamiany ról – to ciało staje się dodatkiem do biżuterii.

Wszystkie obiekty tworzone przez Katarzynę Gemborys powstają w ogniu palnika gazowego.
To technika wymagająca ogromnej wiedzy, doświadczenia i – przede wszystkim – cierpliwości. Pracując na palniku artystka korzysta jedynie z prętów ze szkła bezbarwnego. Wydawałoby się, że w ten sposób sama stawia sobie bariery, ogranicza się. Nic bardziej mylnego – bezbarwne szkło to szkło, które ma w sobie ogromną siłę wyrazu. Jest przewodnikiem dla światła, delikatnie podążającego drogą szklanych splotów, muskającego płynne, szklane linie…

„Kształty światła” to pierwsza wystawa indywidualna Katarzyny Gemborys w Krakowie. 
Zapraszam serdecznie na Lipową 3.

 

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 ______________________________________________________________________________________________

Katarzyna Gemborys (ur. 1983) -  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła, 2008). W 2016 roku uzyskała tytuł doktora sztuk plastycznych w dziedzinie sztuk projektowych (praca doktorska pt. Biżuteria ekstremalna – szkło w relacji z ciałem). W swojej twórczości posługuje się palnikiem gazowym, w którego ogniu kreuje ze szkła bezbarwnego „obiekty biżuteryjne”, meble i obrazy. Obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Mediacji Sztuki na Wydziale Malarstwa i Rzeźby wrocławskiej ASP.

 

Katarzyna Gemborys
obiekty biżuteryjne - proj. Katarzyna Gemborys

Wernisaż