Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Nieznośna lekkość bytu" - Mariusz Dydo w Galerii Lipowa 3

06.07.18
01.09.18

Prawie pięć lat minęło od czasu, gdy zaprezentowaliśmy pierwszą w Galerii Lipowa 3 wystawę indywidualną Mariusza Dydo. Ciesząca się dużym zainteresowaniem „Żubromachia” przedstawiła nam Mariusza nie tylko jako perfekcjonistę, pewnego obranego przez siebie celu, ale i artystę o ogromnym poczuciu humoru, w swobodny, niekiedy frywolny sposób żonglującego skojarzeniami i odniesieniami do świata sztuki. Dziś Galeria Lipowa 3 jest już innym miejscem, ze swoja własną przestrzenią ekspozycyjną i kilkuletnim doświadczeniem w organizacji istotnych dla szkła i ceramiki współczesnej wystaw – a czy sztuka Mariusza Dydo też jest inna? Jak zmieniła się na przestrzeni tych kilku lat?

Na to pytanie odpowiedź daje nam „Nieznośna lekkość bytu” prezentująca prace artysty - cykle ceramicznych rzeźb powstałych w okresie od 2008 do 2018 roku, których wspólnym mianownikiem jest powietrze, a dokładniej powietrze uwięzione w formie dmuchanej "zabawki". Mariusz Dydo znów zaskakuje – niezwykłym opanowaniem warsztatu, gdy myli nasze zmysły porcelaną tak wiernie imitującą „balonowe” tworzywo, precyzją wykonania, pomysłowością. A to wszystko okraszone odniesieniami do świata sztuki (Jeff Koons się kłania), ironicznym humorem i szczyptą erotyzmu. Czyli Mariusz Dydo w swoim najlepszym wydaniu.

To samo miejsce, ten sam artysta, pięć lat później. Zapraszam serdecznie do Galerii Lipowa 3.


Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 _______________________________________________________________________________________________

Mariusz Dydo (ur.1979) - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Rzeźby, 2004). Zajmuje się rzeźbą i malarstwem. Obok twórczości kontraktowej dla muzeów, instytucji publicznych i prywatnych zleceniodawców zajmuje się tworzeniem własnej marki Dydodecor. Od kilku lat tworzy cykle ceramicznych rzeźb, przypominających w swej formie dmuchane zabawki z dzieciństwa.

Wernisaż