Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

Koci dostojnicy - Anna Malicka-Zamorska

26.10.12
31.12.12

Pusia, Sissi, Maksymilian, Skarbunio, Różyczka, Rozalka, Łaciatka, Kocica...I ostatni z Kocich Dostojników, Pazurek... Anna Malicka-Zamorska kocha koty. Za ich wdzięk, rozum i intuicję. Za wierność i stałość w uczuciach... Anna Malicka-Zamorska rzeźbi koty. Ulepione z gliny, wypalone na kolor ziemi, a niekiedy śnieżnobiałe, błyskają porcelanowymi granatowymi oczami. Zadziorne, łagodne albo przymilne sprawiają wrażenie, jakby przerwały na chwile zabawę lub zatrzymały się na moment w poszukiwaniu zdobyczy...
(Nie)rzeczywiste i (nie)realne. Kocica, Łaciatka, Rozalka, Różyczka, Skarbunio, Maksymilian, Sissi, Pusia...I najbardziej dostojny Pazurek....
Anita Bialic, kurator wystawy

 

Motto:

Tu właśnie najważniejsze jest pamiętać, że KOT TO NIE PIES.
T.S. Eliot

 

Tajemnicze. Nie zawsze miłe. Czasami słodkie i przymilne. Niekiedy wściekłe. Ale zawsze niezależne i.... DOSTOJNE!!!!

Kocham PSY, ale KOTY uwielbiam, bo wymagają naszej uwagi, adoracji i uwielbienia.

Mruczenie kota brzmi jak słodka muzyka, a dotyk jego ciepłego futerka to sama pieszczota.

Warczenie kota może przerazić, a jego pazury i zęby tną jak brzytwy...

Koty mieszkały w moim domu od zawsze. Czasami bywało ich aż zbyt wiele, ale zawsze żyły w zgodzie ze sobą i z domowymi psami.

Ostatni z moich kotów, Pazurek, spędził ze mną prawie 20 lat. Rządził domownikami i psami. Wszystkie okoliczne koty straszliwie się go bały i jak ognia unikały mojego ogrodu.

Pazurek był najsłodszym i najmądrzejszym kotem świata. Towarzyszył mi w porannym piciu kawy, bawił się w chowanego. Gonił myszy, wdrapywał się na drzewa. Najchętniej zasypiał w moim łóżku albo w szufladzie tuż obok.

Pochowałam Pazurka rok temu. Ale on nadal leniwie snuje się po domu. Gdy zasypiam, czuję zapach jego futerka na mojej poduszce. „Tu jestem" – mruczy, gdy nocami zbyt długo siedzę w pracowni.
Anna Malicka-Zamorska

 

Anna Malicka-Zamorska
Dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, 1965.
Jedna z najbardziej znanych i popularnych w świecie artystów ceramików. Stypendystka uniwersytetów: GIAE, Churchill, Victoria, Australia; Drake University, Des Moines, Iowa, USA; Academy of the Arts, Reykjavik, Islandia.
Udział w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i w ponad 200 wystawach
w kraju i zagranicą. Prace w zbiorach muzealnych całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Od 1974 roku członek Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC z siedzibą w Genewie/ Szwajcaria. W latach 1977 - 2008 prowadziła Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej". Liczne nagrody za ceramikę w Polsce i zagranicą.
Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

 

Wernisaż