Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Szkło w formie" - konkurs na projekt szklanego wazonu rozstrzygnięty!

05.10.18

Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że w konkursie "Szkło w formie" organizowanym w ramach projektu "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie" zwyciężyła praca Karoliny Filcek i Joanny Treli, studentek Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 

Organiczna forma otworu podkreśla naturalne kształtowanie się wiązki lub pojedynczego kwiatu. Projekt jest ukłonem w stronę natury, eksponuje jej piękno i niepowtarzalność. - autorski opis projektu

Przemawia do mnie niebanalny pomysł, aby szyjkę wazonu skierować do jego wnętrza, co sprawia, że staje się on oryginalny i intrygujący. Dobrze zaproponowany jest też kształt wazonu i jego proporcje, by podkreślić szczególny zabieg szklarski będący atutem tego konceptu. Wartością jest tutaj organiczny charakter wazonu i minimalizm jego formy, który eksponuje to, co decyduje o wyjątkowości tego wazonu, a co szkło  poprzez swą transparentność pozwala dojrzeć. Ponadto ciekawie będzie się on prezentował zarówno pełniąc funkcję wazonu nieszablonowo, asymetrycznie pozycjonując kwiaty, jak i  stanowiąc przedmiot dekoracyjny.
dr hab. Beata Mak - Sobota, prof. ASP we Wrocławiu, Konsultantka Konkursu

Nagrodą główną w konkursie jest realizacja zwycięskiego projektu pod nadzorem Projektantek w Centrum Szkła i Ceramiki jako seria limitowana w ilości 30 sztuk. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!!!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W listopadzie tego roku Kraków na dwa tygodnie stanie się stolicą designu. Wykłady, warsztaty, wystawy, konferencje, debaty, prezentacje dizajnerskie, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, spacery, targi i konkursy – to wszystko odbędzie się w dniach od 16 listopada do 2 grudnia w ramach projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”.

Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie dzięki wsparciu Gminy Miejskiej Kraków ma przyjemność włączenia się w ten interesujący projekt. Wszystkim zainteresowanym szkłem oferujemy możliwość wzięcia udziału w warsztatach szklarskich i projektowych. Dla studentów kierunków artystycznych i projektowych mamy zaś niezwykle ciekawą propozycję – udział w konkursie na zaprojektowanie szklanego wazonu. Konkurs „Szkło w formie” przeznaczony jest dla wszystkich studentów, którzy chcieliby spróbować zmierzyć się ze szklaną materią.

Na co dzień młodzi projektanci mają duże problemy z realizacją swoich wzorów, gdyż duże huty produkujące szkło nie są zainteresowane przerywaniem swojej stałej produkcji
i eksperymentowaniem z projektami artystów. Ze względu na charakterystykę należącego do Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Centrum Szkła i Ceramiki (działalność pokazowa, doświadczalna) to właśnie tu, na ulicę Lipową na krakowskim Zabłociu zgłaszają się studenci z prośbą o możliwość realizacji swoich projektów. Jeśli realizacja pod względem technologicznym jest możliwa, projekt wykonujemy, pozostają jednak koszty wykonania pracy, a te są niemałe. Konkurs „Szkło w formie” będzie więc okazją do zaprezentowania nowych, ciekawych pomysłów młodych projektantów, a ponadto umożliwi realizację najlepszego z projektów.   

Zwycięski projekt zostanie wykonany pod nadzorem Projektanta w Centrum Szkła i Ceramiki jako seria limitowana w ilości 30 sztuk. 3 sztuki otrzyma Autor projektu jako sztuki autorskie. Pozostałe szkła zostaną odpowiednio wyeksponowane, opisane nazwiskiem Autora i wystawione do sprzedaży w Galerii Lipowa 3 (Autor otrzyma prowizję od każdej sprzedanej sztuki).


HARMONOGRAM KONKURSU

08.10.2018 – ogłoszenie szczegółów konkursu na stronie www.lipowa3.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Szkła i Ceramiki


do 23.11.2018, godz. 23.59:59 -składanie projektów poprzez adres email: konkurs@lipowa3.pl


24.11.-29.11.2018 – ocena prac, dyskwalifikacja prac niezgodnych z Regulaminem, ocena prac przez zespół hutników i konsultantów, wyłonienie zwycięskiego projektu


30.11.2018 – ogłoszenie wyników konkursu na stronie www.lipowa3.pl oraz w mediach społecznościowych Centrum Szkła i Ceramiki. Osobie nagrodzonej werdykt zostanie przekazany na adres poczty elektronicznej podany w zgłoszeniu projektu.

Informujemy, że ogłoszenie wyników konkursu "Szkło w formie" ostatecznie nastąpi 1 grudnia 2018 r.

grudzień 2018 – realizacja zwycięskiego projektu

 

Dokumenty do pobrania 

Proj. Karolina Filcek, Joanna Trela