Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Szkło na warsztacie" - warsztaty szklarskie i projektowe na Lipowej 3

17.11.18
01.12.18
Dzięki projektowi „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” w listopadzie tego roku Kraków na dwa tygodnie stanie się stolicą designu. Centrum Szkła i Ceramiki ma ogromną przyjemność brać udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. A na warsztat bierzemy oczywiście… SZKŁO! W związku z tym, Szanowni Państwo, zapraszamy na BEZPŁATNE zajęcia warsztatowe, projektowe, praktyczne, dla dużych i dla małych :)
Poniżej znajdziecie wszystkie informacje na ich temat, pamiętajcie jednak o jednej ważnej sprawie – ilość miejsc jest ograniczona, więc konieczna będzie REZERWACJA! Także, 4,3,2,1… START! Zapisy uznajemy za oficjalnie otwarte :)

WARSZTATY SZKLARSKIE DLA DOROSŁYCH

KIEDY? - 17.11.2018, godz. 11.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

DLA KOGO? - Warsztaty skierowane są do wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych procesem ręcznego formowania szkła. Nie ma konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy na ten temat – wszystkie niezbędne informacje zostaną przekazane w trakcie warsztatów.

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5 - 3 godziny

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 
Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła w zabytkowej hali produkcyjnej, w trakcie którego hutnicy przedstawią, w jaki sposób tworzone jest szkło zarówno użytkowe (wazony, patery, kubki), jak i dekoracyjne (figurki zwierząt, szklane kwiaty). Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom technologię produkcji szkła oraz zasady jego projektowania. Po pokazie uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa pozostanie na hali produkcyjnej i weźmie udział w praktycznej części warsztatów. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza: wydmucha za pomocą hutniczej piszczeli bańkę szklaną oraz wykona (przy wsparciu hutnika) szklany wyrób, pracując na hutniczej ławeczce. Grupie cały czas będzie towarzyszył przewodnik-animator. W tym samym czasie druga grupa odwiedzi szlifiernię oraz stałą ekspozycję muzealną wraz z przewodnikiem. Będzie miała możliwość zapoznania się z etapem obróbki szkła jakim jest szlifowanie i polerowanie oraz z historią huty szkła przy Lipowej 3. Po zakończeniu obu części grupy zamienią się zadaniami, tak, że wszyscy uczestnicy wezmą udział we wszystkich punktach programu. Po zakończeniu zajęć wykonane przez uczestników „dzieła” zostaną odprężone i wyszlifowane i będą stanowiły dla nich pamiątkę z udziału w warsztatach.

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90


RODZINNE WARSZTATY PROJEKTOWE

KIEDY? - 24.11.2018, godz. 11.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

DLA KOGO? - Warsztaty skierowane są do rodzin z dziećmi, które chciałyby zapoznać się z procesem projektowania i powstawania szklanych wyrobów. Nie ma konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy na ten temat – wszystkie niezbędne informacje zostaną przekazane w trakcie warsztatów. Ze względów organizacyjnych preferowana liczba osób w jednej rodzinie – max. 6.

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5 - 3 godziny

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 
Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią, w jaki sposób tworzone jest szkło użytkowe (np. wazony, patery). Zaprezentowana zostanie zarówno metoda „z ręki”, jak i przy wykorzystaniu drewnianej formy. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się ze składnikami szkła, procesem jego wytopu, barwnikami, wykorzystywanymi przez hutników narzędziami i urządzeniami. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, dostosowany do zróżnicowanego wieku osób biorących udział w zajęciach. Po zakończeniu właściwej części pokazu najmłodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w zawodzie hutnika poprzez dmuchanie w hutniczą piszczel. Po pokazie uczestnicy odwiedzą szlifiernię, by poznać ostatni etap obróbki szklanych wyrobów. Następnie przejdą do sali warsztatowej Centrum, gdzie będą mogli w praktyce sprawdzić zdobytą w trakcie pokazu wiedzę, projektując swoje własne szkło użytkowe. Projektowanie będzie pracą zespołową – współpraca dzieci i dorosłych przy tworzeniu projektu będzie świetną okazją do rodzinnej integracji. Po wykonaniu rysunków projektowych zostaną one poddane ocenie przez hutników, którzy zdecydują, który z nich najlepiej spełnia wymagania pod kątem technologicznym i użytkowym oraz czy może być zrealizowany bez wykonania formy. W trakcie obrad uczestnicy warsztatów będą mieć możliwość zwiedzenia stałej ekspozycji muzealnej Centrum oraz wystawy czasowej w Galerii Lipowa 3. Po zakończeniu obrad zostanie ogłoszony zwycięski projekt, który hutnicy wykonają od razu, na oczach publiczności. Zrealizowany projekt będzie stanowił nagrodę dla jego autorów (do odebrania po ok. dwóch dniach od momentu wykonania, co jest związane z koniecznością odprężenia szkła oraz jego oszlifowania). Wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach otrzymają pamiątkowe szklane medale.

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90


WARSZTATY PROJEKTOWE DLA DOROSŁYCH

KIEDY? - 01.12.2018, godz. 11.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

DLA KOGO? - Warsztaty skierowane są do wszystkich osób dorosłych, zainteresowanych projektowaniem szklanych wyrobów. Nie ma konieczności posiadania jakiejkolwiek wiedzy na ten temat – wszystkie niezbędne informacje zostaną przekazane w trakcie warsztatów.

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 
Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią w jaki sposób tworzone jest szkło użytkowe (np. wazony, patery). Zaprezentowana zostanie zarówno metoda „z ręki”, jak i przy wykorzystaniu drewnianej formy. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się ze składnikami szkła, procesem jego wytopu, barwnikami, wykorzystywanymi przez hutników narzędziami i urządzeniami. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom zasady projektowania szkła użytkowego oraz technologię jego produkcji. Szczególny nacisk zostanie położony na te aspekty technologiczne, które mają istotny wpływ na proces projektowania. Po pokazie uczestnicy odwiedzą szlifiernię, by poznać ostatni etap obróbki szklanych wyrobów. Następnie przejdą do sali warsztatowej Centrum, gdzie będą mogli w praktyce sprawdzić zdobytą w trakcie pokazu wiedzę, projektując swoje własne szkło użytkowe. Po wykonaniu projektów zostaną one poddane ocenie przez hutników, którzy zdecydują, który z nich najlepiej spełnia wymagania pod kątem technologicznym i użytkowym oraz czy może być zrealizowany bez wykonania formy. W trakcie obrad uczestnicy warsztatów będą mieć możliwość zwiedzenia stałej ekspozycji muzealnej Centrum oraz wystawy czasowej w Galerii Lipowa 3. Po zakończeniu obrad zostanie ogłoszony zwycięski projekt, który hutnicy wykonają od razu, na oczach publiczności. Zrealizowany projekt będzie stanowił nagrodę dla jego autora (do odebrania po ok. dwóch dniach od momentu wykonania, co jest związane z koniecznością odprężenia szkła oraz jego oszlifowania). 

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90