Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Impulsy. Ceramika Romana Szlachetki" - wystawa w Galerii Lipowa 3

16.05.19
20.07.19

"Po raz pierwszy w swojej historii wystawienniczej Galeria Lipowa 3 przedstawi prace artysty, którego nie ma już pośród nas. To duże wyzwanie i odpowiedzialność. Ogromny ładunek emocjonalny trzeba wstawić w wystawiennicze ramy i schematy; dorobek artystyczny całego życia posegregować, przebrać, wybrać, część odrzucić…
W przypadku Romana Szlachetki to wyzwanie szczególnie trudne, gdyż był twórcą ambitnym  pracowitym. Działając przez lata w ćmielowskiej fabryce projektował nowe fasony i odnawiał stare, starając się, by forma poszczególnych elementów, wygodna i użyteczna, stała także na wysokim poziomie estetycznym. Równocześnie tworzył prace bardzo osobiste, liryczne, niekiedy nostalgiczne - wspomnienia z podróży, subtelne ujęcia przyrody, abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie.

„Impulsy” to nie tylko i wyłącznie wystawa „in memoriam”. To przede wszystkim wystawa ceramiki, porcelany - kruchej, delikatnej i wymagającej, gdzie artystyczne wyczucie musi iść w parze ze znajomością technologii jej wytwarzania. To opowieść o pasji, radości z tworzenia, zachwycie nad pięknem przyrody i miłości do najbliższych.

Prace Romana Szlachetki, pochodzące głównie ze zbiorów rodzinnych, zaprezentowane zostaną w Centrum Szkła i Ceramiki na krakowskim Zabłociu.
Bardzo się cieszymy, że to właśnie tutaj mieszkańcy Krakowa i turyści z całego świata będą mogli zapoznać się z twórczością „ceramika z Ćmielowa”."

Aleksandra Skorek, kuratorka wystawy

_______________________________________________________________

wernisaż wystawy:
16 maja 2019, godz. 18.00

wystawa otwarta:
16 maja - 20 lipca 2019

pn - pt: 10 - 18
sb: 10 - 16

wstęp bezpłatny

Projekt współfinansowany przez Gmine Miejską Kraków
www.krakow.pl

Patronat: Szkło i Ceramika
Współpraca: Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S. A.

______________________________________________________________
Roman Szlachetka (1954-2012) - projektant ceramiki, rzeźbiarz, malarz, pedagog. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – obecnej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (dyplom 1980). Artysta wszechstronny, jednak to w porcelanie stworzył najciekawsze prace, zarówno malarskie - obrazy na porcelanie, jak również formy rzeźbiarskie, a zwłaszcza porcelanowe litofanie. Twórczość prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą: we Włoszech, Czechosłowacji, Japonii, Niemczech. W latach 1980-2001 pracował w Zakładach Porcelany "Ćmielów" jako projektant. Był autorem wielu form użytkowych, a także fasonów, m.in. Pułaski, Jenny, Gaja, Feston.

Roman Szlachetka
Roman Szlachetka - zestaw "Pułaski"

Wernisaż