Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

Warsztaty z porcelanowej litofanii z Ewą Szlachetką-Depak

09.07.19
20.07.19
20 lipca 2019 o godz. 11.00 zapraszamy do Centrum Szkła i Ceramiki na finisaż wystawy Romana Szlachetki, połączony z warsztatami tworzenia porcelanowych litofanii. Rozpoczniemy od krótkich opowieści o życiu i twórczości Artysty, które pozwolą nam przybliżyć tę niezwykłą postać. Następnie chętni spróbowania swoich sił w odkrytej na nowo przez Romana Szlachetkę technice litofanii będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez Ewę Szlachetkę-Depak – córkę Artysty, absolwentkę Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W trakcie warsztatów będziemy dotykać glinę - masę porcelanową. Zobaczymy jak jest miękka, jaką ma temperaturę. Na specjalnie przygotowanych plastrach gliny utworzymy kompozycje roślinne, które po wypaleniu będą stanowić porcelanową litofanię, czyli taki sposób zdobienia porcelany, w którym cieńsze miejsca są jaśniejsze, a grubsze ciemniejsze. Powstała kompozycja będzie widoczna dopiero po podświetleniu jej od tyłu. Stworzone przez uczestników warsztatów litofanie będzie można powiesić w oknie i cieszyć się pięknem przyrody zaczarowanym w porcelanie. Zapraszamy wszystkich, niezależnie od wieku. Małe dzieci będą mogły odbić swoją dłoń na porcelanie, która stanie się elementem porcelanowej kompozycji.

Na finisaż oraz warsztaty z porcelany wstęp wolny, ale na zajęcia wymagana jest rezerwacja miejsc. Dla uczestników warsztatów, którzy będą chcieli zabrać swoje prace do domu zostaną one utrwalone podczas wypału w temperaturze 1250 °C i ozdobione intensywną solą kobaltową (niebieską). Po ok. dwóch tygodniach prace będzie można zakupić w Centrum Szkła i Ceramiki w cenie 50 zł. O tym, czy ktoś będzie chciał utrwalać swoją porcelanową kompozycję, będzie można zdecydować podczas finisażu i wtedy uiścić opłatę.

Po finisażu i warsztatach zapraszamy na rodzinne warsztaty szklarskie przy piecu hutniczym. Po pokazie ręcznego formowania szkła, będzie można samemu spróbować swoich sił w zawodzie hutnika dmuchacza.
Więcej informacji na stronie www.lipowa3.pl/pl/node/282

Prosimy o zapisy mailowo lub telefonicznie: centrum@lipowa3.pl, 12 423-67-90