Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Dwa pokolenia, jedna wystawa" - Maciej Habrat i Julia Habrat w Galerii Lipowa 3

19.07.19

Wrażliwość na piękno, ciekawość wobec otaczającego świata, pasja tworzenia – to cechy, które niejednokrotnie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Zapisane w genach, czy może wynikające z obserwacji, których dokonuje dziecko, przyglądając się artystycznym działaniom rodzica? Ojciec Macieja Habrata był hutnikiem, dzięki czemu artysta od najmłodszych lat miał możliwość uczestniczenia w procesie tworzenia przedmiotów z płynnej, szklanej materii. Młodzieńcza fascynacja szkłem znalazła swoją kontynuację w czasie studiów we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie we własnej pracowni – działającym w Krośnie, mieście szkła - Glass Studio Habrat.

Maciej Habrat wypracował swój własny, rozpoznawalny styl. Tworzy w technice fusingu, polegającej na stapianiu tafli szkła w formach. Jego prace – szklane rzeźby i obrazy, najczęściej odnoszą się do postaci ludzkiej, sprawiającej wrażenie wyobcowanej, osamotnionej, mimo feerii soczystych barw i pełnego złota przepychu otaczającego świata.

Na wystawie w Galerii Lipowa 3 obok prac Macieja Habrata zostaną zaprezentowane rzeźby jego córki Julii, studentki malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Miłość do sztuki objęła kolejną generację rodziny Habratów. Zapraszam serdecznie na artystyczny dialog dwóch pokoleń.

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 

_______________________________________________________________

 

MACIEJ HABRAT - projektant i twórca szkła użytkowego i unikatowego. Absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1997, praca dyplomowa - wazon w technice graal - pod kierunkiem prof. Zbigniewa Horbowego). Założyciel firmy Glass Studio Habrat (1997). Projektuje i tworzy szklane rzeźby, przedmioty wiszące, statuetki, małe i duże wyroby dekoracyjne – wszystkie wykonane w technice fusingu. Uczestnik wielu wystaw, indywidualnych i zbiorowych. Zwycięzca konkursów – na statuetkę teatralną (ÓW Festiwal w Warszawie) i artystyczną statuetkę Prezydenta Miasta Gdyni (Galion Gdyński). Jego unikatowe prace znajdują się w The Corning Museum of Glass w USA.

JULIA HABRAT - córka Macieja Habrata, studentka Wydziału Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w VI Pracowni Malarstwa (od 2017). Uczestniczka pierwszego Triennale Malarstwa Studenckiego w Rzeszowie oraz wystaw zbiorowych: Trio. Prezentacje pracowni, SKOKI III i Korelacje (w ramach poznańskiego Art Week’u). Wystawa indywidualna w ramach festiwalu Karpackie Klimaty w Krośnie. Aktywność malarską uzupełnia działaniami w zakresie rzeźby, także z wykorzystaniem szkła.

Wernisaż