Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza" - wystawa w Galerii Lipowa 3

04.10.19
30.12.19

„W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan–Orkusza” to wystawa organizowana przez Sieć Badawczą ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie oraz Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Stanowi zwieńczenie projektu badawczo-wystawienniczego z zakresu historii polskiego wzornictwa XX w. Jej głównym celem jest upowszechnienie wiedzy o wybitnej postaci polskiego designu Jerzym Słuczan-Orkuszu, który przez 50 lat swojej zawodowej aktywności był m.in. twórcą ośrodka wzorcującego w Hucie „Julia” w Piechowicach w latach 50., Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku w latach 60., projektantem w Spółdzielni „Lumet’ w Poznaniu, pomysłodawcą i inicjatorem, a następnie wieloletnim kierownikiem artystycznym eksperymentalnej huty szkła artystycznego przy Instytucie Szkła i Ceramiki w Krakowie (obecnie ŁUKASIEWICZ – ICiMB), a w latach 80. głównym projektantem Huty Szkła „Tarnowiec” w Tarnowcu. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z różnych okresów twórczości artysty, będzie ona jednak eksponować przede wszystkim te szkła, które powstały w latach aktywności projektowej artysty w Małopolsce, w Krakowie przy Lipowej oraz w Tarnowcu, niewielkiej miejscowości położonej nieopodal Jasła. Co ważne, na wystawie znajdą się szkła krakowskie, na co dzień przechowywane w magazynach oraz szkła tarnowieckie, które bardzo rzadko prezentowane są szerszej publiczności. Będzie to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich miłośników sztuki, designu i modnego obecnie stylu „vintage”, gdyż szkła projektowane przez Jerzego Słuczan-Orkusza cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników wzornictwa i kolekcjonerów. Szczególnie szkło krakowskie ma swoich wielbicieli i pasjonatów. Dziś uznawane jest przez historyków sztuki i kolekcjonerów za jedno z najciekawszych zjawisk w historii powojennego wzornictwa w Polsce.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, z atrakcyjną częścią albumową prezentującą szkła Słuczan-Orkusza oraz inne jego realizacje, m.in. projekty różnego typu lamp. Wystawa swoją pierwszą odsłonę miała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (24 czerwca – 22 września 2019).

 Wystawa w Krakowie zostanie otwarta 4 października 2019, a jej zamknięcie nastąpi 30 grudnia 2019. Miejscem ekspozycji będzie należące do ŁUKASIEWICZ – ICiMB Centrum Szkła i Ceramiki przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie. Wystawa odbędzie się w ramach jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia eksperymentalnej produkcji artystycznych szkieł ręcznie formowanych przy ul. Lipowej 3, tzw. szkieł krakowskich (produkowanych w latach 1969-1998), który został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. 

 

Wywiad Jolanty Drużyńskiej z Radia Kraków z kuratorką wystawy - Aleksandrą Skorek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wernisaż wystawy: 4 października 2019, godz. 18.00
Kurator wystawy: Aleksandra Skorek

Wystawa otwarta: 04.10.-30.12.2019
Poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00
Sobota: 10.00-16.00

Organizatorzy: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Partnerzy: Województwo Małopolskie, Gmina Miejska Kraków

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski

Patroni medialni: TVP KrakówRadio Krakówkrakow.plIn Your Pocket, Szkło i Ceramika

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jerzy Słuczan-Orkusz (1924-2002) - Jeden z prekursorów powojennego wzornictwa przemysłowego w Polsce w dziedzinie szkła. Uczestnik licznych wystaw krajowych i międzynarodowych, laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, 1970 r.). Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła (1953 r.). Pracował m.in. w Hucie Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach (1953-1957), gdzie utworzył pierwszy w przemyśle szklarskim ośrodek wzorcujący, w Hucie Szkła Oświetleniowego „Nysa” w Pieńsku (1959-1964), w Hucie Szkła „Tarnowiec” (1982-1992). W 1968 r. przeszedł do krakowskiego Zakładu Badań i Doświadczeń Przemysłu Szklarskiego przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie (obecnie ŁUKASIEWICZ – ICiMB), gdzie kierował Zakładem Wzornictwa, z przerwami do 1982 r. Twórca słynnych „szkieł krakowskich”.

fot. Arkadiusz Podstawka/MNWr
fot. Arkadiusz Podstawka/MNWr

Wernisaż