Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Szkło na warsztacie" - warsztaty szklarskie i projektowe na Lipowej 3

29.10.19

Listopadowa aura nie napawa optymizmem, ale kto pamięta ubiegłoroczny projekt „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” ten wie, że listopad nie musi być szary i nudny. Kolejny raz na warsztat bierzemy szkło. Kolorów i fantazyjnych form nie zabraknie, o czym będziecie mogli się przekonać na warsztatach, na które serdecznie Was zapraszamy. Poniżej znajdziecie wszystkie informacje na ich temat, pamiętajcie jednak o jednej ważnej sprawie – ilość miejsc jest ograniczona, więc konieczna będzie REZERWACJA!  :)

Wstęp na wszystkie warsztaty BEZPŁATNY
Projekt realizowany przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków
 

WARSZTATY DLA DZIECI "W POGONI ZA KOLOREM"


KIEDY? - 16.11.2019, godz. 11.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5 godziny

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 
W czasie „Sztuki do rzeczy” 2019 w Galerii Lipowa 3 będzie prezentowana wystawa najsłynniejszego projektanta z ulicy Lipowej – Jerzego Słuczana-Orkusza. W trakcie warsztatów młodzi uczestnicy najpierw zapoznają się z twórczością artysty na wystawie czasowej oraz na wystawie stałej Centrum, by następnie w praktyce poznać tajniki formowania dawnych szkieł. W trakcie pokazu hutnicy specjalnie wykonają dla nich kopię jednego z muzealnych obiektów. Następnie, gdy młodzi adepci dizajnu zapoznają się już ze szkłem doby PRL-u, przejdą na salkę warsztatową, gdzie będą czekały na nich szablony, ułatwiające stworzenie własnego projektu szkła. Do wzorów wazonów, butli, amfor i miseczek „dokleją” szczypanki, guzy, oploty. Gotowy wzór odrysują i pomalują na szkle. Wykonane przez siebie prace zabiorą ze sobą do domu jako pamiątkę z warsztatów.

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90


WARSZTATY PROJEKTOWANIA SZKŁA DLA SENIORÓW

KIEDY? - 22.11.2019, godz. 12.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 
Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego doświadczeni hutnicy przedstawią w jaki sposób tworzone jest szkło użytkowe. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznania się ze składnikami szkła, procesem jego wytopu, barwnikami, wykorzystywanymi przez hutników narzędziami i urządzeniami. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom zasady projektowania szkła użytkowego oraz technologię jego produkcji. Po pokazie uczestnicy odwiedzą szlifiernię, by poznać ostatni etap obróbki szklanych wyrobów. Następnie przejdą do sali warsztatowej Centrum, gdzie zaprojektują swoje własne szkło użytkowe. Po wykonaniu projektów zostaną one poddane ocenie przez hutników, którzy zdecydują, który z nich najlepiej spełnia wymagania pod kątem technologicznym i użytkowym. W trakcie obrad uczestnicy warsztatów będą mieć możliwość zwiedzenia stałej ekspozycji muzealnej Centrum oraz wystawy czasowej w Galerii Lipowa 3. Po zakończeniu obrad zostanie ogłoszony zwycięski projekt, który hutnicy wykonają od razu, na oczach publiczności. Zrealizowany projekt będzie stanowił nagrodę dla jego autora (do odebrania po ok. dwóch dniach od momentu wykonania, co jest związane z koniecznością odprężenia szkła oraz jego oszlifowania).

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90


WARSZTATY SZKLARSKIE DLA DOROSŁYCH

KIEDY? - 23.11.2019, godz. 10.00

GDZIE? – Centrum Szkła i Ceramiki, ul. Lipowa 3, Kraków

JAK DŁUGO? - Czas trwania warsztatów: ok. 2,5 - 3 godziny

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO? 

Warsztaty rozpoczną się od pokazu ręcznego formowania szkła, w trakcie którego hutnicy przedstawią, w jaki sposób tworzone są szkła użytkowe i dekoracyjne. Pokazowi będzie towarzyszył komentarz przewodnika, który przybliży uczestnikom technologię produkcji szkła oraz zasady jego projektowania. Po pokazie uczestnicy wezmą udział w praktycznej części warsztatów. Każdy będzie miał możliwość wypróbowania swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza: wydmucha za pomocą hutniczej piszczeli bańkę szklaną oraz wykona (przy wsparciu hutnika) szklany wyrób.
Kolejnym punktem będzie zwiedzanie stałej ekspozycji muzealnej wraz z przewodnikiem. Po zakończeniu zajęć wykonane przez uczestników „dzieła” zostaną odprężone i wyszlifowane i będą stanowiły dla nich pamiątkę z udziału w warsztatach.

REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@lipowa3.pl, 12 423-67-90