Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

Noc Muzeów w Krakowie 15/16 maja 2020 odwołana!

25.03.20

Z przykrością informujemy, że Noc Muzeów w Krakowie, planowana na 15/16 maja 2020 roku nie odbędzie się w związku z panującą w Polsce epidemią. Poniżej zamieszczamy list Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK Pani Katarzyny Olesiak oraz Przewodniczącego Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, Dyrektora Muzeum Fotografii w Krakowie Pana Marka Świcy.

 

KOMUNIKAT

 

Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich

oraz

Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa

 w sprawie odwołania Nocy Muzeów w Krakowie

 

 

Z uwagi na panującą w Polsce epidemię koronawirusa, zamknięciem dla publiczności wszystkich instytucji kultury oraz wprowadzeniem przez rząd RP kolejnych zakazów i ograniczeń, planowana w terminie 15/16 maja tego roku NOC MUZEÓW W KRAKOWIE nie odbędzie się!

W sytuacji, kiedy cały świat zmaga się z epidemią, naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości funkcjonowania instytucji oraz zabezpieczenie naszego wspólnego dobra, jakim są zbiory muzealne.

Mimo wielu ograniczeń krakowskie muzea kontynuują swoją misję. Każde z nich, w miarę swoich możliwości i posiadanych zasobów, stara się utrzymywać kontakt z publicznością poprzez swoje strony internetowe oraz media społecznościowe. W ten sposób, na niespotykaną do tej pory skalę, muzea są nadal „otwarte”, udostępniając swoje zbiory on-line, organizując wirtualne oprowadzania po zamkniętych dla zwiedzających galeriach i wystawach, czy przygotowując specjalne zajęcia edukacyjne czy wykłady. Ta wielka aktywność placówek muzealnych oraz innych instytucji kultury to zjawisko, które ma już charakter globalny. Muzea i muzealnicy chcą być i są blisko ludzi, każdego dnia udowadniając, że nawet w „czasach zarazy” jest to możliwe.

Tak jak wszyscy czekamy na moment, w którym będziemy znowu mogli wyjść na ulicę, wrócić do normalnej pracy, kiedy ponownie otworzymy drzwi nie tylko do krakowskich muzeów.

 

Katarzyna Olesiak

Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Urzędu Miasta Krakowa

 Marek Świca

Przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich -
Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie