Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Sekretne życie szkła" - wydarzenie w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców

15.09.22
W Małopolsce szykuje się nie lada gratka dla wszystkich spragnionych wiedzy!
 
W tym roku w ramach Małopolska Noc Naukowców będziecie mogli poznać "Sekretne życie szkła".
Czego szkło nie lubi? Dlaczego musi się odprężać? Jak bardzo jest nam potrzebne w życiu codziennym? Na te i inne nurtujące pytania postaramy się odpowiedzieć już 30 września w trakcie pokazów ręcznego formowania szła oraz wizyty w laboratoryjnej części stałej ekspozycji Krakowskiej Huty Szkła na Lipowej w Krakowie.
 
Zaplanowaliśmy dla Was 3 pokazy o godz. 18.00, 19.00 i 20.00 połączone ze zwiedzaniem.
Ilość miejsc ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, która ruszy 22 września o godz. 9.00. Wcześniejsza rezerwacja jest niemożliwa.
 
 
Koordynatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
___________________________________________________
 

Małopolska Noc Naukowców (MNN) to cykliczne przedsięwzięcie, realizowane przez Województwo Małopolskie od 2007 roku we współpracy z małopolskimi uczelniami i instytutami naukowymi oraz instytucjami zaangażowanymi w promocję nauki. Polega ono na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu imprez promujących i prezentujących dokonania naukowców z Małopolski. MNN jest również częścią organizowanej od 2005 r. Europejskiej Nocy Naukowców - „European Researchers’ Night”, odbywającej się co roku w ostatni piątek września.

Przedsięwzięcie ma charakter święta nauki podczas którego odbywają się m.in. pokazy, warsztaty, doświadczenia, gry i zabawy oraz demonstracje, które z roku na rok przyciągają coraz większą rzeszę widzów. Podczas wydarzenia naukowcy z małopolskich ośrodków naukowych (uniwersytetów, szkół wyższych i innych instytucji o działalności naukowej) dzielą się z młodzieżą swoją pracą, doświadczeniem i pasją. Przyczyniają się tym samym do popularyzacji nauki i uświadamiają uczestnikom jak istotną rolę pełnią naukowcy w codziennym życiu. Są jednocześnie wyjątkowym przykładem, który zachęca młodzież do wyboru kariery naukowej. Małopolska Noc Naukowców to także krótka lekcja o szeregu odkryć naukowych – tych polskich jak i zagranicznych oraz o ich wpływie na dzisiejszy świat. Ponadto naukowcy zaprezentują efekty swojej pracy w takich dziedzinach nauki jak np.: chemia, fizyka, robotyka, nauki humanistyczne itp., by pokazać jak ta praca wpływa na nasze codzienne życie.

Tegorocznej edycji MNN przyświecać będzie hasło: „Naukowcy a wyzwania współczesnego świata”. Podczas 16. edycji wydarzenia pokażemy jak naukowcy w swoich laboratoriach pracują nad rozwiązaniami, które mają pomóc zmierzyć się z wyzwaniami jakie stoją przed naszą planetą
i społeczeństwem.