Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Szkło, NATURALNIE" - wyniki konkursu na projekt szkła użytkowego

17.10.22
Konkurs "Szkło. NATURALNIE" organizowany w ramach projektu "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie" dobiegł końca. Nadesłano do nas kilkanaście interesujących projektów.
 
Oto zwycięzcy, których projekty zostaną zrealizowane w ramach serii limitowanych:
FILOMENA SMOŁA - Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu
JEREMI MROZIŃSKI, MACIEJ SOLAREK - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
 
Gratulujemy serdecznie!
 
Dziękujemy wszystkim Projektantom za udział w konkursie oraz naszym nieocenionym Konsultantom: Aleksandrze Kujawskiej, Magdzie Kazimierczuk i Marianowi Gołogórskiemu!

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Co dwa lata, w czasie trwania „Sztuki do rzeczy”, organizujemy konkurs dla studentów i doktorantów kierunków artystycznych i technicznych na zaprojektowanie szkła użytkowego. Dotychczas przeprowadzone konkursy: „Szkło w formie” (2018) i „Szkło po krakosku” (2020) przyciągnęły kilkudziesięciu twórców z uczelni w całej Polsce.
W tym roku chcemy zaproponować konkurs, który umożliwi uczestnikom szukanie inspiracji w tym, co nieskażone ręką ludzką – w naturze. Szkło, będące produktem naturalnym i w 100% poddającym się recyklingowi w łatwy sposób przyjmuje formy organiczne, wywodzące się ze świata przyrody. Jest to powodem, dla którego artyści szkła chętnie się nimi inspirują. Stworzenie ciekawego, oryginalnego projektu będzie więc dla młodych twórców nie lada wyzwaniem. Konkurs „Szkło, NATURALNIE” to szansa na sprawdzenie swoich umiejętności projektowych i realizację stworzonego wzoru.

Zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów do wzięcia udziału w konkursie, którego celem jest zaprojektowanie szkła użytkowego inspirowanego naturą. 

Termin ostatecznego nadsyłania projektów upłynie z dniem 20 listopada 2022. Następnie projekty zostaną skonsultowane ze specjalistami z kręgu polskiego designu (Marian Gołogórski, Aleksandra Kujawska, Magda Kazimierczuk), którzy poddadzą ocenie poziom artystyczny i użytkowy zaprojektowanych szkieł. Hutnicy pracujący w Krakowskiej Hucie Szkła ocenią zaś możliwość realizacji poszczególnych projektów. Dnia 28 listopada 2022 na stronie Krakowskiej Huty Szkła zostaną ogłoszone ostateczne wyniki. Wybrane zostaną dwa najlepsze projekty. Każdy z nich zostanie zrealizowany w serii limitowanej 15 sztuk. Każda sztuka będzie numerowana i opatrzona nazwiskiem projektanta. 2 sztuki otrzymają autorzy projektu jako sztuki autorskie. Pozostałe sztuki zostaną odpowiednio wyeksponowane, opisane nazwiskiem autora i wystawione do sprzedaży w galerii Krakowskiej Huty Szkła. 

 

HARMONOGRAM KONKURSU
 

18.10.2022 – ogłoszenie konkursu na stronie www.lipowa3.pl oraz w mediach społecznościowych Krakowskiej Huty Szkła

do 20.11.2022, godz. 23.59:59 - składanie projektów poprzez adres email: khs@lipowa3.pl

21.11.-27.11.2022 – ocena prac, dyskwalifikacja prac niezgodnych z Regulaminem, ocena prac przez zespół hutników i konsultantów, wyłonienie zwycięskiego projektu

28.11.2022 – ogłoszenie wyników konkursu na stronie www.lipowa3.pl oraz w mediach społecznościowych Krakowskiej Huty Szkła. Osobom nagrodzonym werdykt zostanie przekazany na adres poczty elektronicznej podany w zgłoszeniu projektu.

grudzień 2022 – realizacja zwycięskiego projektu


Dokumenty do pobrania:

proj. Filomena Smoła
proj. Jeremi Mroziński i Maciej Solarek