Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

PROJEKTY SENTYMENTALNE - Katarzyna Harasym

31.01.14
22.03.14

Cechą charakterystyczną twórczości Katarzyny Harasym jest jej ogromna różnorodność. Różnorodność stosowanych technik (fusing, slumping, palniki, pâte de verre), różnorodność form wyrazu (instalacje, rzeźby, naczynia codziennego użytku, biżuteria). I niczym nieskrępowana wyobraźnia. To właśnie ona podsunęła Artystce pomysł, by wykorzystać stare, popeerelowskie szyby drzwiowe do stworzenia serii nowoczesnych naczyń szklanych.

Naczynia sentymentalne – talerze, miski, szklanki, to nie tylko tak modny dzisiaj design z recyklingu. To przede wszystkim siła emocji i wspomnień zawartych w miodowym bądź bezbarwnym szkle z charakterystycznymi wzorami w romby czy delikatnie zarysowanymi kompozycjami roślinnymi. Jak mówi sama Artystka: „Każda szyba - naczynie nosi w sobie wspomnienia osób z różnych dzielnic Wrocławia. W ten sposób powstaje emocjonalna mapa mojego rodzinnego miasta". Naczynia sentymentalne to naczynia z przeszłością. Katarzyna Harasym poprzez swoje działania tworzy ich kolejną, nową historię.

Zapraszam do Galerii Lipowa 3 na wystawę pełną wspomnień...

Aleksandra Skorek, kurator wystawy

 

 

KATARZYNA HARASYM

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wydział Ceramiki i Szkła). Przez dwa lata studiowała w Fundació Centre del Vidre w Barcelonie. Stypendystka OFF Massana w Barcelonie. Jej szklana instalacja „Descamació – Złuszczenia” została uznana przez The Corning Museum off Glass w Nowym Jorku jedną z najlepszych prac roku 2011 na świecie.

Mieszka we Wrocławiu, gdzie posiada autorską pracownię „Przezroczysta”. Prowadzi kursy dotyczące techniki fusingu i pracy na palnikach.

Wernisaż