Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

"Dwie kobiety z Psem" - Małgorzata Dajewska, Marzena Krzemińska i Mariusz Łabiński w Galerii Lipowa 3

23.04.15
26.06.15

„Dwie kobiety z Psem” to wystawa prezentująca prace Małgorzaty Dajewskiej, Marzeny Krzemińskiej-Baluch i Mariusza Łabińskiego, tytułowego Psa – artystów związanych z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Łączy ich wspólna praca i wspólna pasja, jaką jest szkło. Materiał trudny w obróbce, wymagający, bezkompromisowy, stawiający przed próbującym go ujarzmić artystą coraz to nowe wyzwania i z tego też powodu dający wiele satysfakcji. Dajewska, Krzemińska i Łabiński pracują głównie ze szkłem obrabianym „na zimno” – optycznym, sodowym, które tną, kleją, szlifują, polerują, piaskują. Ich dzieła charakteryzuje przekonanie, że często mniej, znaczy więcej, że surowość formy może być nośnikiem różnorodnych emocji, doznań i wrażeń. Mimo wielu wspólnych mianowników każdy z nich pozostaje indywidualnością twórczą, nadającą swoim pracom niepowtarzalny rys.

Aleksandra Skorek,

ze wstępu do katalogu wystawy

 

MAŁGORZATA DAJEWSKA

Urodzona w 1958 r. w Sosnowcu. W latach 1977-1982 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w Katedrze Szkła, w pracowni prof. Zbigniewa Horbowego. Od 1984 r. pracuje jako nauczyciel akademicki w macierzystej uczelni, obecnie Akademii Sztuk Pięknych i zajmuje stanowisko profesora zwyczajnego. Od roku 2005 jest dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła.

Zajmuje się małą formą rzeźbiarską w szkle, wykorzystując technikę szlifowania, piaskowania, rytowania, zgrzewania.

Bierze czynny udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Zdobyła I nagrodę w konkursie "Polskie Szkło 95" za zestaw stołowy "Aquarius", który na Targach Poznańskich nagrodzono złotym medalem.

MARZENA KRZEMIŃSKA-BALUCH

Urodzona w 1980 r. we Wrocławiu. W 2006 r. ukończyła studia na ASP we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Małgorzaty Dajewskiej. Od 2007 r.  zatrudniona na stanowisku asystenta w Dyplomującej Pracowni Szkła Artystycznego na macierzystej uczelni.

W 2006 i 2009 roku nagrodzona Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 r. organizuje wystawy dla studentów i absolwentów Katedry Szkła z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w ramach festiwalu ”Wrocław Podwodny”. Od 2008r. uczestniczy w licznych plenerach, warsztatach i sympozjach związanych ze szkłem. Laureatka wielu nagród i wyróżnień.

MARIUSZ ŁABIŃSKI

Urodzony w 1967 r. we Wrocławiu. W 1986 r. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu obronił dyplom ze specjalizacji: wyroby artystyczne z metalu. W 1993 r. ukończył studia w Katedrze Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania szkła prof. Zbigniewa Horbowego i prof. Małgorzaty Dajewskiej). 

W 2008 r. jako Pełnomocnik Rektora ASP we Wrocławiu ds. rozbudowy uczelni w zakresie pomieszczeń Katedry Szkła, przyczynił się do budowy mini huty szkła. Od 2012 r. kierownik Katedry Szkła w ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uczestnik wielu wystaw i konkursów.

Małgorzata Dajewska
Marzena Krzemińska - Baluch
Mariusz Łabiński

Wernisaż