Bądź na bieżąco i zapisz się na nasz NEWSLETTER!

O centrum

Centrum Szkła i Ceramiki, zlokalizowane w Krakowie przy ulicy Lipowej 3, to inicjatywa krakowskiego Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. To miejsce, które poprzez działalność edukacyjną, dydaktyczną, wystawienniczą i kulturalną przybliża Krakowianom oraz turystom historię i technologię sztuki szklarskiej.

W skład Centrum Szkła i Ceramiki wchodzą:

  • Galeria Lipowa 3 organizująca cykliczne wystawy prac polskich artystów współczesnych, równocześnie oferująca oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię)
  • Pokazy ręcznego formowania szkła „na żywo" - pozwalające z bliska poznać fascynujący proces powstawania szkła, a także umożliwiające wypróbowanie swoich sił w zawodzie hutnika-szklarza.
  • "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" – stała ekspozycja dotycząca historii i technologii szklarstwa, obejmująca zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także kolekcję współczesnych artystycznych szkieł kolorowych, które zostały wytworzone w latach 1969-1998 przy Lipowej 3 
  • Centrum kształcenia studentów, m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (makrokierunek „Ceramika", specjalność „Materiały dla konserwacji i rewitalizacji") oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i we Wrocławiu (wydziały: Rzeźby, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Ceramiki i Szkła), obejmujące prowadzenie zajęć dydaktycznych, laboratoryjnych i ćwierćprzemysłowych z zakresu produkcji szkła, ceramiki i materiałów budowlanych

 

> Więcej o Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych...

> Więcej o Oddziale Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie...

> Poznaj opinie odwiedzających Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
   na portalu