|
Od lat 60. XX wieku w Orońsku koło Radomia działa niezwykle ważna dla artystów rzeźbiarzy instytucja, pełniąca funkcje muzealne, wystawiennicze, warsztatowe i edukacyjne - Centrum Rzeźby Polskiej. Centrum to od 2008 roku organizuje ceramiczne plenery rzeźbiarskie umożliwiające twórcom z różnych krajów, pracujących na co dzień w odmiennych technikach i stylach, konfrontację własnych doświadczeń, umiejętności, poglądów na temat sztuki. Efektem są wystawy prac powstałych w trakcie plenerów, prezentowane w galeriach całej Polski. Galeria Lipowa 3 jest dziś gospodarzem wystawy VII Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego, który odbył się w Orońsku w 2014 roku. Pięć osób, pięć indywidualności twórczych, pięć różnych postaw artystycznych. Jeden materiał. Powstały prace pełne wyrazu i ekspresji, wykorzystujące różnorodne techniki – masę szamotową, wypał w piecu raku, szkliwienie. Kompozycje niewielkie i wielkogabarytowe, całkowicie abstrakcyjne i figuratywne. Każda z nich jest wynikiem nie tylko talentu twórcy i jego umiejętności technicznych, ale i specyficznego, artystycznego klimatu Orońska. Wszystkich chętnych do zapoznania się z efektami współpracy Aleksandry i Bogusława Dobrowolskich, Barbary Falender, Michala Kušika i Jarosława Pajka zapraszam na wystawę LAB ORO na krakowskie Zabłocie. Aleksandra Skorek, kierownik Krakowskiej Huty Szkła |
|
Aleksandra Dobrowolska - absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu (dyplom z wyróżnieniem w 1992 r.). Nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Radomiu, gdzie prowadzi pracownię ceramiki. Zajmuje się ceramiką unikatową i rzeźbą.
Bogusław Dobrowolski – absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu (1990). Kieruje pracownią ceramiczną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Komisarz Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego.
Barbara Falender – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni rzeźby Jerzego Jarnuszkiewicza, 1962). Rzeźbiarka, fotografik, autorka scenografii. Pracuje w różnych materiałach, przede wszystkim w kamieniu i brązie.
Michal Kušik – absolwent Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie (dyplom w 2002 r.), współorganizator Międzynarodowego Ceramicznego Sympozjum Młodych w Zelenym Mlynie. Rzeźbiarz, ceramik.
Jarosław Pajek – absolwent Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę doktorską obronił na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Rzeźbiarz, pracownik Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. |
Skontaktuj się z nami