Dyrektor Instytutu dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, prof AGH ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy
16 maja 2025 r., godz. 19.00
Łukasiewicz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
Krakowska Huta Szkła
ul. Lipowa 3, Kraków
wystawa otwarta: 16 maja - 29 sierpnia 2025
______________________________________________________
Wystawa "Wszystko się zgadza i nic nie pasuje" to niezwykłe spotkanie czterech związanych z Wrocławiem artystek, które - choć posługują się różnymi językami formalnymi - łączy podobna wrażliwość i potrzeba osobistej, emocjonalnej narracji. Ceramiczne i szklane obiekty stają się nośnikami opowieści o podświadomości, pamięci, cielesności i kobiecości.
Nawet jeśli z pozoru nic do siebie nie pasuje, a każda z artystek mówi własnym głosem, ich wypowiedzi splatają się, tworząc zaskakująco spójną przestrzeń refleksji i zabawy formą. Autorki wystawy czerpią z tradycji rzemieślniczych, ale nie boją się eksperymentować, łączą klasyczne materiały, zmieniają ich funkcje i nadają im współczesny charakter.
Niby nic nie pasuje, a jednak wszystko się zgadza! Zapraszamy na wystawę pełną różnorodnych form, barw, struktur i motywów.
_______________________________________________________________________________________________________
ARTYSTKI BIORĄCE UDZIAŁ W WYSTAWIE:
KALINA BAŃKA - KULKA
Urodzona w 1989 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie od 2013 roku współtworzy pracownie dyplomującą w Katedrze Szkła. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki, aktualnie pełni funkcję kierowniczki katedry Szkła. Zrealizowała dwanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą (m.in.: U.S.A, Włochy, Dania, Niemcy, Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Czechy). Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła i designu. W 2016 roku szklany obiekt jej autorstwa został zakwalifikowany do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 - 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku przez Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. W ostatnich latach prowadziła autorskie zajęcia z zakresu szkła w prestiżowych ośrodkach takich jak: Urban Glass w Nowym Jorku, Pilchuck Glass School w Stanwood w USA czy BildWerk Frauneau w Niemczech. Czterokrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych wybitnych naukowców. Tworzy obiekty unikatowe ze szkła, które zwykle prezentuje w formie instalacji site specific, wykorzystując różnorodne techniki; witraż klasyczny malowany ręcznie, fusing, slumping, sitodruk. Realizuje również obiekty unikatowe w pojedynczych lub krótkich seriach w technikach formowania i dmuchania szkła na gorąco.
W swoich projektach podejmuje ważkie i aktualne tematy pustki i nagromadzania odnosząc się do zjawisk społecznych i ekonomicznych. Aktualnie realizuje osobiste i sentymentalne projekty powiązane z relacjami rodzinnymi w łańcuchu pokoleniowym. Jej prace znajdują się w kolekcjach: Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Narodowego w Krakowie, Glass Museum Alter hof herding w Niemczech i kilku kolekcjach prywatnych za granicą.
tryptyk "Zrób to sam" - Kalina Bańka - Kulka
____________________________________
|
ANTONINA JOSZCZUK- BRZOZOWSKA
Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie od 2009 roku pracuje w Katedrze Szkła. W 2016 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. W latach 2017-2020 pełniła funkcję kierowniczki Katedry Szkła.
Brała udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i zagranicą (m.in.: Japonia, Włochy, Irlandia, Niemcy, Dania, Bułgaria, Estonia, Litwa, Belgia, Czechy). Wielokrotnie pełniła funkcję kuratorki ogólnopolskich oraz międzynarodowych wydarzeń artystycznych. Jest laureatką The International Exhibition of Glass Kanazawa 2022 w Japonii. W 2016 roku szklana instalacja jej autorstwa została zakwalifikowana do przeglądu NEW GLASS REVIEW 38 - 100 wybranych szklanych dzieł 2016 roku przez Corning Museum of Glass w Nowym Jorku. Jej prace wzbogacają kolekcje muzealne m.in.: Achilles Stiftung Glasmuseum w Hamburgu w Niemczech, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Centrum Kulturalno-Konferencyjnego w Kecskemét - Węgry oraz kolekcje prywatne w Polsce, Belgii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W swojej twórczości koncentruje się głównie na obiektach i instalacjach, którymi anektuje zastaną przestrzeń. Łączy różne media i stosuje różne techniki szklarskie w poszukiwaniu nowych relacji i kontekstów. Intryguje ją to, co trudne do zaakceptowania, nieuświadomione, zapomniane, obce. "Development to disappearance" - Antonina Joszczuk-Brzozowska
________________________________________________________
|
JOANNA OPALSKA - BRZECKA
Artystka wizualna, rzeźbiarka i dydaktyczka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, od 2008 roku związana z macierzystą uczelnią, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta. W 2021 roku uzyskała stopień doktora sztuki.
W swojej twórczości inspiruje się tradycją rzemieślniczą ceramiki, postrzegając ją jako unikalną technikę łączącą klasyczne rzemiosło ze współczesnymi formami wyrazu i narracji. Podejmuje nurtujące ją zagadnienia, komentuje rzeczywistość i opowiada osobiste historie. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest finalistką międzynarodowych konkursów ceramicznych, m.in.: Martinsons Award 2021, CERCO 2021, czy XV Bienal Internacional de Ceramica de Manises, w Hiszpanii oraz zdobywczynią pierwszego miejsca w konkursie COCA 2021. Rzeźba "ZBUK" - Joanna Opalska - Brzecka
____________________________________
|
WERONIKA SURMA
Artystka wizualna, rzeźbiarka, ceramiczka, dydaktyczka o słowackich korzeniach, mieszkająca i pracująca w Polsce. Absolwentka Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie (2013). W 2018 ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu gdzie obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12, 13 i 14 tej edycji Festiwalu Wysokich Temperatur. Współorganizatorka Międzynarodowego Konkursu na Czarkę i I Międzynarodowego Triennale Rzeźby Ceramicznej.
Ceramika artystyczna to dziedzina, którą głównie się zajmuje. Artystkę najbardziej interesuje szeroko rozumiane pojęcie obrazu ceramicznego, w przestrzeni, którego łączy w spójną całość zarówno rysunek, rzeźbę, grafikę jak i malarstwo. Szczególnie absorbują ją współzależności między ceramiką a człowiekiem, zwłaszcza relacje ceramiki i kobiet. Równocześnie pasjonuje się działaniami site specific, poszukując punktu wspólnego dla ceramiki i zastanego miejsca.
Tryptyk "Trzy Kobiety" - Weronika Surma
____________________________________
|